Un egal cât o victorie: Rusia vs Moldova, 1-1

moldovaNaționala de fotbal a Moldovei a ţinut în şah, la Moscova, reprezentativa Rusiei în cel de-al treilea meci din cadrul Preliminariilor EURO 2016, reuşind să câştige un punct, scor final 1-1. Ruşii au deschis scorul în minutul 73 prin Dzyuba care a transformat un penalti provocat de Golovatenco. Cebanu a ghicit colţul ales de Dzyuba, însă nu a reuşit să apere, scrie jurnal.md.

Bucuria ruşilor care au jucat astăzi pentru prima dată pe Otkrytie Arena a durat doar câteva secunde. Tricolorii nu au cedat emoţiilor şi au egalat prin căpitanul Alexandru Epureanu în minutul 74, care a trimis balonul, cu capul, puternic, în plasa lui Akinfeev. Acesta este primul punct obţinut de echipa antrenată de Alexandru Curtianu în această campanie de calificare, după ce, în primele două partide, a pierdut în faţa Muntenegrului (2-0) şi Austriei (2-1). Următorul meci al tricolorilor va avea loc pe teren propriu, la Chişinău, la 15 noiembrie, contra naţionalei din Liechtenstein. Lider în Grupa G este Austria, urmată de Rusia şi Muntenegru.