U 21, umilită la Sankt Petersburg

Micii tricolori s-au calificat cu mult noroc în sferturile de finală ale Cupei CSI şi Ţărilor Baltice

Naţionala de fotbal Under 21 a Republicii Moldova s-a calificat cu mult noroc în sferturile de finală ale Cupei CSI şi Ţărilor Baltice după ce pierduse în faţa Lituaniei, scor 0-2, dar nu a profitat de acest lucru şi a fost umilită încă o dată de naţionala similară a Ucrainei.

După ce, în cadrul grupei, Ucraina a câştigat cu 2-0, în sferturi, vecinii noştri au umilit echipa lui Alexandru Curtianu cu 5-0. După această înfrângere, naţionala Moldovei va juca mai departe pentru locurile 5-6 cu Tadjikistan, iar dacă va pierde, va mai juca un meci pentru locurile 7-8.

Selecţionerul Curtianu a fost nemulţumit de prestaţia elevilor săi în meciul cu Ucraina, dar n-a ezitat să-l învinuiască şi pe centralul partidei, care, în opinia sa, a acordat prea uşor în minutul 23 cartonaş roşu lui Ion Sandu. „Nu am ce comenta după un asemenea rezultat. Nu ne-am creat nicio şansă de gol şi le-am permis adversarilor să marcheze prea lejer. Nu vreau să comentez prestaţia arbitrului, dar nu pot să nu relev că acesta nu ne-a permis să ridicăm capetele din pământ. Ar fi putut să-i dea galben lui Sandu. Nici în campionatele cele mai tari nu se dă roşu în primele minute pentru un asemenea fault, dar el a făcut exces de zel”, a spus Curtianu.

Totuşi antrenorul a menţionat că Ucraina merita să câştige meciul, deoarece are un campionat mai puternic şi de aici vine diferenţa de valoare. „Cred că Ucraina, la felul cum joacă, are toate şansele să câştige în acest an Cupa CSI şi Ţărilor Baltice. Ei nu au încasat până acum niciun gol, iar asta spune foarte multe. Nouă ne rămâne doar să jucăm pentru locurile 5-6 şi să acumulăm experienţă pentru meciurile oficiale. Acest turneu este un test foarte bun în acest sens”, a conchis selecţionerul naţionalei de tineret.

Caras a anunţat lotul pentru partida cu Kazahstan

Selecţionerul Moldovei, Ion Caras, a anunţat lotul lărgit pentru meciul amical cu Kazahstan, programat pe 6 februarie în Antalya, Turcia. Acesta a convocat provizoriu peste 40 de jucători, dar în Turcia vor face deplasarea doar 23. Caras a convocat mulţi jucători tineri, care au şanse să joace primul meci al naţionalei în 2013.

Portari: Stanislav Namaşco (fără echipă), Serghei Paşcenco (Malavan, Iran), Adrian Negai (FC Milsami), Nicolae Calancea (FC Zimbru), Alexandr Zveaghinţev (FC Sheriff), Artiom Gaiduchevici (FC Dacia)

Fundaşi: Alexandru Epureanu (Dinamo Moscova), Igor Armaş (FC Kuban), Victor Golovatenco (Sibir, Rusia), Vitalie Bordian (Hoverla, Ucraina), Petru Racu (fără club), Simion Bulgaru (fără club), Ion Jardan, Oleg Clonin (FC Rapid Ghidighici), Anatolie Boeştean (FC Tiraspol), Artiom Haceaturov (FC Sheriff).

Mijlocaşi: Alexandru Onică, Alexandru Dedov, Alexandru Paşcenco, Stanislav Ivanov, Serghei Gheorghiev (toţi FC Sheriff), Alexandru Gaţcan (FC Rostov), Artur Ioniţă (Aarau, Elveţia), Radu Catan (FC Zimbru), Alexandru Suvorov (fără echipă), Serghei Covalciuc (Aktobe, Kazahstan), Artur Patraş (fără echipă), Eugen Sidorenco (Hapoel Nazareth Illit, Israel), Eugen Cebotaru (Spartak Nalcik), Valeriu Andronic (Iskra-Stal), Marian Stoleru (FC Milsami), Maxim Mihaliov, Andrei Cojocari, Nicolae Josan (toţi FC Dacia).

Atacanţi: Igor Picuşciac (Amkar, Rusia), Radu Gînsari (FC Academia), Anatol Doroş (FC Rapid), Sergiu Dadu (FC Sheriff), Gheorghe Ovseanicov (FC Olimpia), Gheorghe Boghiu (FC Milsami), Serghei Alexeev (Enisei, Rusia), Igor Bugaiov (Tobol, Kazahstan)