Steaua, mai bună în derbiul României

Steaua învinge a şasea oară consecutiv în faţa rivalilor de la Dinamo

Amatorii fotbalului românesc au avut parte duminică de un meci senzaţional. Pe Naţional Arena s-a disputat cel de-al 153-lea derbi al României, un adevărat spectacol fotbalistic, iar fanii au creat o atmosferă incendiară în tribune.

După ce au reuşit să treacă în play-off-ul Ligii Campionilor, steliştii stăteau cu gândul doar la marele derbi, care avea să aibă loc duminică, 11 august. Pregătirile la maxim de acest meci au dat roade până la urmă.

Meciul a început cu o coregrafie superbă pregătită de fanii dinamovişti, care a atras toată atenţia spre peluza lor. Jucătorii Stelei au lăsat impresiile de o parte şi au trecut la treabă. După un şut magnific din voleu de la circa 25 de metri, Latovlevici a înscris pentru 1-0, dedicându-i golul lui Pârvulescu.

Golul doi a venit din nou dintr-o acţiune a lui Latovlevici. Fundaşul stelist a trimis un balon lung spre Piovaccari, însă Fai l-a deviat în propria poartă.

După o primă repriză în care portarul Stelei, Ciprian Tătăruşanu, a stat practic fără treabă, Dinamo a început partea secundă în forţă. Thomas a şutat puternic, însă Tătăruşanu a reuşit să reţină.

Până la urmă, „câinii” au reuşit să reducă din diferenţă. După ce „roş-albaştrii” au ratat patru ocazii uriaşe prin Nikolici, Stanciu şi Tănase, dinamoviştii au marcat şi au readus intriga meciului. După o centrare bună, Rotariu a reluat cu călcâiul spre poartă, mingea respinsă de Tătăruşanu a revenit la el şi a introdus-o în poartă.

Exact peste două minute, Tănase a fost faultat în careu şi Steaua a obţinut un penalty din care se părea că va mări din nou diferenţa. Însă eroul primei reprize, Iasmin Latovlevici, s-a dovedit a fi contraerou la această fază. Şutul stelistului a fost parat de Bălgrădean, Dinamo spera la egalare.

Steaua a fost totuşi mult peste Dinamo, pentru a le permite să le sufle victoria. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1, Steaua a reuşit a şasea victorie consecutivă împotriva rivalei sale de moarte.

„Cred că nu s-a văzut niciodată, în istoria modernă a derbiurilor dintre Dinamo şi Steaua o diferenţă de valoare mai mare ca acum. Pe teren a fost o singură echipă – Steaua Bucureşti. Vă promit că, data viitoare, în retur, va fi o diferenţă pe tabelă conform realităţii din teren, adică de la cinci în sus”, a declarat ironic pentru Digisport, managerul general al Stelei, Mihai Stoica.

În următoarea etapă, Steaua o va întâlni pe CFR Cluj pe teren propriu, în timp ce Dinamo va juca în deplasare contra echipei Corona Braşov. După patru etape, Steaua se află pe locul 7, cu şase puncte la activ, însă Dinamo, având jucate doar două meciuri, ocupă locul 11.