Spiridon i-a dedicat tatălui său calificarea Şahtiorului în sferturile LC

Tehnicianul moldovean Alexandru Spiridon, asistentul antrenorului român Mircea Lucescu la echipa ucraineană Şahtior Doneţk, s-a calificat în sferturile de finală ale celei mai prestigioase competiţii de cluburi din Europa, Liga Campionilor. Ucrainenii au zdrobit cu scorul de 3-0, pe teren propriu, gruparea italiană AS Roma.

Tatăl fostului selecţioner al naţionalei Moldovei a decedat pe 4 martie, iar pe 6 martie a fost înmormântat. Alexandru a fost la înmormântarea tatălui, iar luni, cu o zi înainte de meciul cu AS Roma, s-a întors la Doneţk.

Chiar dacă echipa sa a obţinut o performanţă istorică, Spiridon a fost foarte rezervat în declaraţii. Alexandru şi-a cerut scuze de la jurnalişti şi a spus că nu vrea să vorbească despre calificare şi că-i dedică victoria tatălui.
Lucescu: „La nivelul acesta, nimic nu e întâmplător”

Mircea Lucescu a menţionat că echipa sa merita calificarea, mai ales că a trecut de AS Roma cu scorul general de 6-2. „La nivelul acesta nu e nimic întâmplător. Le-am zis băieţilor să uite de meciul de acolo. Am început destul de timid, am fost retraşi, obligaţi de presingul lor. Am marcat un gol cu şansă şi am fost mai entuziaşti. Ei au fost extrem de nervoşi, au făcut multe faulturi, câteva de cartonaş roşu. Am fost inteligenţi şi superioritatea numerică a fost importantă. Scorul putea fi mai mare. Rezultatul e normal”, a declarat Mircea Lucescu la finalul meciului cu AS Roma, scor 3-0.

Cu Barça nu te pui! Calificarea, rezolvată în trei minute

Barcelona s-a impus din nou în faţa lui Arsenal. Catalanii au obţinut calificarea în sferturile Ligii Campionilor, învingând cu 3-1 după ce la Londra cedaseră cu 2-1.

Barcelona a avut 19 ocazii clare de gol, faţă nicio ocazie pentru Arsenal, care a marcat prin autogolul lui Busquets. De asemenea, mingea a fost monopolizată de Barcelona care a avut o posesie de 68%.

S-a rezolvat în trei minute!

Jucătorii lui Guardiola au marcat exact înainte de pauză, când Iniesta i-a pasat excelent lui Messi. Leo a punctat de patru ori şi anul trecut, când cele două echipe s-au întâlnit în sferturile ligii. Partea a doua a început cu un autogol al lui Busquets (53) şi tabela arăta un incredibil 1-1, la care Arsenal era formaţia calificată. Dar lucrurile s-au schimbat în 20 de minute. Mai întâi, Van Persie a fost eliminat (56), iar Barcelona a profitat de avantaj şi a marcat golurile calificării în numai trei minute, prin Xavi (69) şi acelaşi Messi (71).
Tottenham şi Schalke, în sferturile Ligii! Milan out

După victoria de la Milano (1-0), elevii lui Harry Redknapp au jucat perfect în retur şi, după 0-0 la Londra, Tottenham s-a calificat în sferturi. Astfel, după AS Roma, încă o echipă din Italia a fost eliminată din Liga Campionilor. În cea de-a doua partidă de miercuri, Schalke s-a impus cu 3-1 în faţa Valenciei după ce „liliecii” au condus cu 1-0. Nemţii merg mai departe, cu scorul de 4-2 la general.
Antrenorul echipei AC Milan, Massimiliano Allegri, a declarat după eliminarea din optimile de finală ale Ligii Campionilor că formaţia sa a jucat bine şi nu i-a lipsit decât golul în partida cu Tottenham Hotspur. „Am comis acea eroare în meciul tur şi asta ne-a costat. Băieţii au făcut tot ce le-am cerut, dar ne-a lipsit un atacant precum Filippo Inzaghi. Spun asta pentru că am avut multe mingi în careul lor, dar nu le-am fructificat”, a spus Allegri.

Harry Redknapp: „Prefer să evităm Barcelona!”

Antrenorul echipei Tottenham, Harry Redknapp, a declarat că preferă să evite Barcelona. „A fost dificil, deoarece Milan este o mare echipă. Sunt fericit pentru calificare, dar nu pot spune că sunt mulţumit cum am jucat. Am fost tot timpul cu ochii pe ceas, iar timpul parcă nu mai trecea. În acest moment, aş prefera să evităm Barcelona, dar este superb că suntem în sferturi şi nu mai contează cu cine vom juca” , a spus Redknapp.

Tragerea la sorţi a sferturlior de finală şi a semifinalelor va avea loc pe 18 martie.