Sorţii au decis reeditarea celui mai tare duel din istoria UCL!

Real Madrid – Manchester United, cel mai tare meci din optimile Ligii Campionilor!

Una din marile favorite la câştigarea competiţiei va fi eliminată cu siguranţă în prima rundă eliminatorie.

Cele două partide care se vor disputa în primăvara anului viitor vor reprezenta a noua şi a zecea întâlnire dintre cei doi coloşi.

În precedentele opt dispute, Real Madrid a obţinut trei victorii,”diavolii” din Manchester două, alte două partide terminându-se la egalitate. De notat că pe Bernabeu, albii nu au cunoscut înfrângerea în faţa lui United.

Aproape de fiecare dată când au fost faţă în faţă, cele două echipe au făcut meciuri memorabile, însă unul dintre meciuri a rămas în istorie.

În sezonul 2002-2003, Real şi Manchester s-au întâlnit în sferturile de finală. După o victorie a Realului în tur, scor 3-1, Manchester United s-a impus în returul de pe Old Trafford cu 4-3, după un meci fantastic.

“Il Fenomeno” Ronaldo a înscris toate cele trei goluri ale “galacticilor” şi trupa din Madrid s-a calificat în semifinale, cu 6-5 la general.

Se spune că acel meci incredibil de la Manchester l-a convins pe Roman Abramovich să investească în fotbal, iar două luni mai târziu acesta cumpăra pachetul majoritar de acţiuni de la Chelsesa.
Călcâiul lui Redondo

Un alt meci de poveste s-a disputat între cele două combatante în sezonul 1999-2000, când Real avea să câştige competiţia după ce elimina pe United, tot în sferturile competiţiei. După un 0-0 pe Bernabeu, “galacticii” s-au impus cu 3-2 pe Old Trafford, la capătul unei partide care a rămas în istorie graţie “călcâiului de geniu al lui Redondo”.