Rezultate excelente pentru luptătorii moldoveni la Baku

După succesul halterofililor moldoveni la Campionatul European, a venit şi rândul luptătorilor de stil liber să ne bucure cu rezultate excelente. În cea de-a doua zi de concurs a turneului continental de la Baku, Andrei Prepeliţă în categoria de greutate 60 kg a cucerit medalia de bronz.

Sportivul nostru şi-a început drumul spre medalie cu două victorii în faţa letonului Andrei Vasiliev şi azerului Haji Aliev. În semifinale, însă, Andrei Prepeliţă a cedat în faţa lui Opan Sat, care ulterior a cucerit titlul european. În disputa pentru locul trei, luptătorul moldovean a cîştigat fără probleme partida cu finlandezul Jukka Hyytiainen.

Un alt reprezentant al Moldovei, Nicolae Ceban, categoria de greutate 96 de kg, a fost la un pas de podiumul Campionatului European. În lupta decisivă, el pierdut în faţa turcului Serhat Balci şi s-a clasat pe locul 5.

Aceste rezultate excelente au adus lotului masculin de lupte libere locul 8 în clasamentul general pe naţiuni. (sport.jurnal.md)