Premiile Galei UNITEM 2011

La sfârşitul lunii martie a avut loc Gala Premiilor UNITEM 2011, ediţia a X-a, un eveniment de referinţă în mişcarea teatrală din Republica Moldova. Juriul în frunte cu regizorul Alexandru Vasilache a acordat următoarele premii.

Premiul pentru cel mai bun spectacol – „Pomul vieţii” de Dumitru Matcovschi, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” şi „Mireasa ţarului” de N. Rimski-Korsakov, Teatrul Naţional de Operă şi Balet;

Premiul de excelenţă – Ion Caramitru (România) şi Vitalie Rusu (R. Moldova);

Premiul pentru întreaga activitate – Valentina Izbeşciuc;

Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală – Alexandru Cozub, „Pomul vieţii” de Dumitru Matcovschi, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”;

Premiul pentru cel mai bun rol masculin – Constantin Haret, „Regele Richard al III-a”, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”;

Premiul pentru cel mai bun rol feminin – Olga Guţu, „Pomul vieţii” de D. Matcovschi, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”;

Premiul pentru debut – Veaceslav Cebotari, „Regele Richard al III-lea”, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”;

Premiul pentru cel mai bun spectacol al teatrului de păpuşi – „Floarea fericirii” de Adrian Graur, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”;

Premiul special al juriului – „Cu bunelul ce facem?..” de Constantin Cheianu, Teatrul „Satiricus I. L. Caragiale”;

Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii – „Piciul şi Karlson” de Eleonora Constantinova (pe motivele poveştii omonime de A. Lindgren), Teatrul de dramă şi comedie „N. Aroneţcaia” din Tiraspol;

Premiul Preşedintelui UNITEM pentru regie – Ciprian Răcilă, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” din Bălţi, Luminiţa Ţâcu, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”, Veaceslav Sambriş, Teatrul „Eugene Ionesco”, Veaceslav Cebotari, Teatrul „A. Cehov”;

Premiul special al Preşedintelui UNITEM pentru cel mai reuşit proiect teatral – Alexandru Vasilache, regizor, director artistic, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”;

Premiul pentru cele mai bune costume teatrale – Ludmila Furdui, „Amorul dănţuie şi feste joacă” după W. Shakespeare, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”;

Premiul pentru cea mai bună scenografie – Mihai Răcilă, „Regele Richard al III-lea”, Teatrul „A. Cehov”;

Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi – Mihaela Pohilă, „Floarea fericirii” de Adrian Graur, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”;

Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin – Elena Oleinic, „Eu pentru cine votez?” de Val Butnaru, Teatrul „Satiricus I. L. Caragiale”;

Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin – Petru Oistric, „Cântec de leagăn pentru bunici” de Dumitru Matcovschi, Teatrul „Veniamin Apostol” din Soroca;

Premiul pentru cea mai bună coregrafie şi expresie corporală – Dumitru Tanmoşan, „Amorul dănţuie şi feste joacă” după W. Shakespeare, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”;

Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală originală – Valentin Dânga, „Luceafărul” de Mihai Eminescu, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”;

Premiul pentru dramaturgie 2011 – Constantin Cheianu, dramaturg, critic de teatru;

Premiul Teatrului municipal „Tony Bulandra” din Târgovişte, România – spectacolul „Coridorul morţii” de Irina Nechit, Teatrul Naţioinal „Vasile Alecsandri” din Bălţi;

Premiul Ministerului Educaţiei din R. Moldova – Alexandrina Grecu, pentru rolul principal din spectacolul „Cu bunelul ce facem?” de C. Cheianu, teatrul „Satiricus I. L. Caragiale”;

Premiul Teatrului pentru copii „Mihai Popescu” din Târgovişte, România – spectacolul „Cobora un căţeluş din cer” de Iulian Filip, Teatrul municipal „Guguţă” din Chişinău;

Medalia „Eugen Ureche” – Vsevolod Gavrilov, Teatrul „A. Cehov”;

Medalia „Constantin Constantinov” – Mihai Curagău, Teatrul „Satiricus I.L. Caragiale”;

Medalia „Anatol Pânzaru” – Mihai Volontir, Teatrul „Vasile Alecsandri”, Bălţi.

Medalia „Veniamin Apostol” – Iurie Negoiţă, Vitalie Ţapeş.

Medalia „I. S. Şcurea” – Tudor Ţărnă, Teatrul „Ginta Latină”, Nina Vodă-Mocreac, Teatrul „Luceafărul”.

Premiul criticii „Leonid Cemortan” – Victoria Fedorenco, Liliana Popuşoi.

Medalia „Alexandru Fedico” – Iurii Harmelin, Teatrul „S uliţî Roz”.

Medalia „Victor Ciutac” – Viorica Chircă, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”.