Nebunie în Italia!

Milan câştigă după un henţ al lui Robinho, Roma întoarsă după 3-0!

După ce, sâmbătă, Inter Milano a câştigat în faţa lui Cagliari cu 1-0, după un gol marcat dintr-o poziţie clară de ofsaid, scandalul legat de arbitraje în Serie A a continuat şi duminică. AC Milan s-a impus la Chievo cu 2-1, primul gol fiind marcat de Robinho după un henţ evident, care s-a văzut pe toate reluările TV, numai de arbitrul Banti nu. Diavolii rămân lideri în Serie A, cu 55 de puncte.

Golurile meciului au fost marcate de target=”_blank”>Robinho (26), target=”_blank”>Pato (82), respectiv target=”_blank”>Fernandes (60).

Un alt meci care a ţinut capul de afiş al etapei cu numărul 26 din Serie A a fost cel dintre Genoa şi AS Roma. Formaţia lui Claudio Ranieri conducea cu 3-0 în minutul 52, după care a început dezastrul. Genovezii au remontat diferenţa în minutul 74, iar Paloschi a dat lovitura decisivă cu 5 minute înaintea finalului. Roma continuă declinul după eşecul din optimile Ligii Campionilor cu Şahtior Doneţk (2-3), iar Ranieri şi-a prezentat demisia.

Golurile au fost marcate de Palacio (52, 74), Paloschi (68, 86), respectiv Mexes (6), Burdisso (16), Totti (51).

Iată rezultatele complete ale zilei din Italia!

ACF Fiorentina – Sampdoria Genova 0-0

Genoa 1893 – AS Roma 4-3

Chievo Verona – AC Milan 1-2

Lazio Roma – AS Bari 1-0

Udinese Calcio – Brescia Calcio 0-0

FC Parma – Cesena Calcio 2-2