Moldova a îngenuncheat Suedia

Naţionala Moldovei de Rugby a obţinut o victorie superbă împotriva Suediei în grupa 1B a Cupei Europei pe Naţiuni, scor 50–20. Jucătorii noştri au reuşit opt eseuri în faţa unui public entuziasmant, scrie noi.md.md-rugby

„Haiducii” au dominat prima repriză, deşi la pauză tabela arăta un scor echilibrat 17–15. În repriza secundă însă, rugbiştii noştri au dominat autoritar ostilităţile, Oleg Prepeliţă, în formă extraordinară, a reuşit să-şi treacă în cont trei eseuri.

De asemenea, transformările aproape sigure ale englezului naturalizat Craig Faistone au făcut ca scorul să fie unul de proporţii la final, o victorie superbă scor 50–20.

În urma acestei victorii, „haiducii” au urcat pe locul secund în clasamentul grupei 1B până la disputarea meciului Polonia – Germania. Naţionala Moldovei va disputa următorul meci, de asemenea, acasă, pe 16 noiembrie, împotriva reprezentativei Germaniei.

The following two tabs change content below.