LAUREAŢII GALEI PREMIILOR-2012

 

Juriul final

 

Andrei Burac, preşedintele juriului, dramaturg

Mariana Bahnaru, actriţă, artistă a poporului

Vsevolod Gavrilov, actor, maestru în artă

 

1.  Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic

 

Spectacolul Ţara asta a uitat de noi…” de Constantin Cheianu,

regia Alexandru Grecu, artist al poporului, Teatrul Naţional „Satiricus I. L. Caragiale”

 

2. Premiul Special al Juriului Galei Premiilor UNITEM-2012

 

SpectacolulOrchestra” de Jean Anouilh, regia Dumitru Griciuc, maestru în artă, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Bălţi

 

3.  Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală

 

     Dumitru Griciuc, maestru în artă, „Orchestra” de Jean Anouilh, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Bălţi

 

4.  Premiul pentru cel mai bun rol feminin

 

Ludmila Colohina, maestru în artă, pentru rolul Anna Petrovna sau „Niura Ceapai”, spectacolul „Niura Ceapai” de N. Coleada, regia Iu. Harmelin, Teatrul Dramatic Pentru Tineret „S uliţî roz”

 

5.  Premiul pentru cel mai bun rol masculin

 

Constantin Haret, maestru în artă, pentru rolul Şaricov Poligraf Poligrafovici, „Inimă de câine” de M. Bulgakov, regia P. Hadârcă,

Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”

 

6.  Premiul pentru întreaga activitate

 

Mihai Volontir, artist al poporului, actor la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Bălţi;

Ion Bordianu, regizor

 

7.  Premiul de Excelenţă

 

    Eugen Doga, compozitor, artist al poporului, Laureat al Premiului de Stat

Florin Piersic, actor (România)

 

 

8. Premiul pentru cel mai bun spectacol în teatrul de păpuşi

 

Spectacolul Motanul încălţatde Charles Perrault,

regia Valentin Dobrescu, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”

 

9.  Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii

 

Spectacolul „Fata babei şi fata moşneagului după I. Creangă,

regia Stela Focşa, maestru în artă, Teatrul Republican „Luceafărul”

 

10. Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin

 

Viorel Cornescu, artist emerit, pentru rolul Serghei, Profesorul, spectacolul „Ţara asta a uitat de noi…” de Constantin Cheianu, regia Alexandru Grecu, artist al poporului, Teatrul Naţional „Satiricus I. L. Caragiale”

 

11.  Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin

 

Galina Lazarenco, artistă emerită, pentru rolul Berta, „Boeing-Boeing” după Marc Camoletti, regia Mihai Ţărnă, Teatrul de revistă „Ginta Latină”

 

12. Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi

 

  • Ø Inga Marcu-Rementov, artistă emerită, pentru rolul Rândunica, „Pădurea de argint” de V. Boldişor, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”
  • Ø Arcadie STRUNGARU, pentru rolul Lupul, spectacolul „A venit primăvara” de G. Oster, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”

 

13. Premiul pentru cele mai bune costume teatrale

 

Stela Verebceanu, „Câinele grădinarului” de Lope de Vega, şi „Fata babei şi fata moşneagului” după I.Creangă, Teatrul Republican „Luceafărul”

 

14. Premiul pentru cea mai bună scenografie

 

Adrian Suruceanu, „Boeing-Boeing” după Marc Camoletti, Teatrul de revistă „Ginta Latină” şi spectacolul „Fata babei şi fata moşneagului” după I. Creangă, Teatrul Republican „Luceafărul”

 

15. Premiul pentru cea mai bună coregrafie şi expresie corporală

 

Dmitri Ahmadiev, „Ciornîi kvadrat” de L. Andreev,
Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia”, Tiraspol

 

16. Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală

 

Alex Calancea şi Marc Oselschi, „Jack Făromână sau istoria unui contrabasist” de Stefano Benni, Teatrul U.S.A., Casa Actorului, UNITEM

 

17. Medalia „Eugeniu Ureche”

 

Echipei de creaţie a spectacolului „MANON” de J. MASSENET, Teatrul Naţional de Operă şi Balet (Sandu VASILACHI, Iurie MATEI, Marin BALAN)

 

18. Premiul pentru debut

 

Laurenţiu Vutcărău  pentru rolul Regele Ignaţiu, „Principesa Ivona”

de Witold Gombrowicz, Teatrul „Eugene Ionesco”

 

19.  Medalia „Veniamin Apostol”

 

Igor Mitreanu, artist emerit, actor la Teatrul Naţional Satiricus „I. L. Caragiale”

 

20. Medalia „Ion Sandri Şcurea”

 

Stela Focşa, maestru în artă, actriţă a Teatrului Republican „Luceafărul”

Raisa Ene, actriţă a Teatrului Republican „Luceafărul”

 

21. Medalia „Constantin Constantinov”

 

Anatol Durbală, maestru în artă, actor, regizor

 

22.  Medalia „Anatol Pânzaru”

 

Ion PUIU, maestru în artă, pictor-scenograf, Teatrul Republican de păpuşi „Licurici”

 

23. Medalia „Victor Ciutac”

 

Angela Ciobanu, artistă emerită, actriţă la Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”

 

24.  Medalia „Nelly Cameneva”

 

Mihail Milicov, artist emerit, actor la Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

 

25. Premiul acordat de Biblioteca Naţională a Moldovei

 

Spectacolul „ŞTEFAN” de Anatol Gondiu, regizor Sandu Cozub, maestru în artă, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”

 

26. Premiul pentru dramaturgie 2012

 

Iulian FILIP, pentru piesa „Pălăriuţa oranj şi lupul din râpă”

 

27. Premiul pentru critică „Leonid Cemortan”

 

Dina Ghimpu, critic de teatru. Premiul acordat de Academia de Ştiinţe din Moldova

Olga BEJENARU, critic de teatru. Premiul acordat de Partidul Alianţa Verde

 

28.  Premiul „Alexandru Fedco”, pentru cel mai bun manager de teatru

 

Anatol Răcilă, artist al poporului, Teatrul  Naţional „Vasile Alecsandri”, Bălţi

Ion Grosu, om emerit, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”

 

29. Premiul Preşedintelui UNITEM

 

1. Petru Hadârcă, actor, regizor

2. Vlad Ciobanu, actor, regizor

3. Leo Rudenco, artist emerit, actor la Teatrul Naţional „M. Eminescu”

4. Sergiu Plângău, artist emerit, actor la Teatrul Republican „Luceafărul”

5. Vitalie Jacotă, artist emerit, actor la Teatrul de revistă „Ginta Latină”

 

30. Premiul acordat de Compania de publicitate „TREND SETER”

 

Rodica Zbârciog (Ciobanu), artistă emerită, actriţă la Teatrul „B. P. Hasdeu”, Cahul

 

31. Premiul acordat de Restaurantul „CAFE DE PARIS”

 

Spectacolul „Boeing-Boeing” de Marc Camoletti, regia Mihai Ţărnă,
Teatrul de revistă „Ginta Latină”

 

32. Premiul acordat de Partidul „Democraţia Acasă”

 

Veaceslav Mereuţă, artist emerit, actor la Teatrul Republican „Luceafărul”

 

33. Premiul acordat de Compania de Asigurări „Autosiguranta” S.A.

 

Vasile CAŞU, artist emerit, actor la Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

 

34. Premiul acordat de Partidul Verde din România

 

Andrei SOCHIRCĂ, artist emerit, Teatrul U.S.A. (unui singur actor)

 

35. Premiul „Omul din culise”

 

1.  Iacob Şişov, şef secţie operatori scenă, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”

2. Iurie Odobescu, tâmplar-şef, Teatrul  Republican „Luceafărul”

3. Vasile Gaisiuc, şef secţie montări, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”

4. Nina Pomană, costumier-şef, Teatrului Naţional Satiricus „I. L. Caragiale”