Ion Luchianov, cel mai bun sportiv în 2010

Niciun sportiv moldovean nu a rupt gura târgului anul acesta, însă nu putem să nu relevăm performanţa atletului Ion Luchianov care ar putea intra în posesia primei medalii din istoria Republicii Moldova la Campionatele Europene de atletism printre seniori.

Ion, în vârstă de 30 de ani, a terminat pe locul patru cursa de 3000 metri cu obstacole de la Campionatul European de la Barcelona, însă ocupantul locului trei, spaniolul Jose Luis Blanco, a fost depistat pozitiv. Luchianov a terminat cursa în 8 minute, 19 secunde şi 64 de sutimi, devansat de Blanco pe ultima sută de metri. Spaniolul a sosit cu 49 de sutimi mai devreme la finiş.

„Nici eu nu mi-am putut explica cum a putut spaniolul să treacă în faţa mea. Simţeam că e ceva necurat la mijloc şi acest lucru s-a confirmat. Acum urmează să se ia o decizie pe marginea acestui caz şi medalia de bronz să-mi revină mie”, a spus Ion Luchianov.