Granzii Europei şi-au câştigat meciurile de campionat

Duminică s-au disputat partide interesante în cele mai importante campionate ale Europei. Cea mai mare surpriză s-a înregistrat în Premier League în meciul dintre Everton şi Manchester United. În Spania, Barcelona şi-a răsplătit fanii cu o partidă reuşită de această dată împotriva celor de la Racing Santander. În Italia, Inter-ul lui Mourinho nu a izbutit decât o remiză albă în duelul cu Sampdoria. Real a zdrobit-o pe Villareal cu un neverosimil 6-2, iar AC Milan s-a impus cu un sec 2-0 în deplasarea de la Bari.
PREMIER LEAGUE

Everton 3-1 Manchester United
După ce au reuşit să învingă pe San Siro pe AC Milan, trupa lui Sir Alex Ferguson nu s-a putut concentra pentru meciul cu Everton din campionat. Singurul gol al „diavolilor” a fost marcat de Berbatov în minutul 16, însă pentru echipa lui David Moyes au punctat Biyaletdinov (minutul 19), Gosling (minutul 76) şi Rodwell (minutul 90). După acest rezultat, Everton urcă pe locul opt, cu 38 de puncte acumulate. Manchester United rămâne poziţia a doua, la patru puncte distanţă de liderul Chelsea.

FC Koln 1-5 VfB Stuttgart
Înaintea confruntării din Champions League contra catalanilor de la FC Barcelona, Stuttgart a oferit un adevărat recital în deplasarea de la Koln. Atacantul de origine braziliană, Cacau, a izbutit numai puţin de patru goluri în minutele 13, 31, 38 şi 74. Rusul Pogrebnyak şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Pentru gazde a înscris Schorch cu un minut înainte de pauză.

PRIMERA DIVISON

Barcelona pare că nu poate fi detronată de pe primul loc. Catalanii au reuşit o nouă victorie impresionantă împotriva celor de la Racing Santander. Andres Iniesta a deschis fiesta în minutul 7, fiind urmat de Henry (minutul 29) şi Rafael Marquez (minutul 34). Scorul final a fost stabilit de Thigo cu şase minute înainte de final.