Dobrovolski se jură că nu a fost blat // DIVIZIA NAŢIONALĂ

Echipele moldoveneşti şi-au aflat adversarii din turul trei preliminar al Ligii Campionilor, respectiv Liga Europei

Meci de infarct între FC Dacia şi FC Zimbru, echipe care reprezintă Republica Moldova în turul doi preliminar al Ligii Europa. „Zimbrii” au condus la pauză cu 2-0, însă „dacii” şi-au revenit în repriza secundă şi s-au impus cu 3-2. Gurile acuză cele două echipe că ar fi făcut blat, dar antrenorul FC Dacia, Igor Dobrovolski, infirmă acest lucru.

Vitalie Hadei

Înaintea derbiului etapei a II-a a Diviziei Naţionale, au apărut suspiciuni în privinţa meciului dintre FC Dacia şi FC Zimbru, echipe ce împart acelaşi complex sportiv. Dobrovolski şi antrenorul interimar de la FC Zimbru, Sergiu Sârbu, au menajat mai mulţi jucători pentru returul de joi cu Elfsborg, respectiv Young Boys. Nici calitatea jocului nu a impresionat spectatorii prezenţi pe stadionul 2 din cadrul Complexului „Zimbru”.

Reprize diferite

„Zimbrii” au fost mai motivaţi în faţa „super echipei” lui Dobrovolski. În minutul 10, au deschis scorul dintr-un penalti transformat de Levan Korgalidze. Acelaşi Korgalidze şi-a trecut în cont dubla în minutul 34, marcând tot din penalti. Lumea prezentă în tribune a început a da alehamite din mâini şi nu-şi explica faptul că în Europa League (EL) FC Dacia joacă perfect, iar în campionat se împiedică de o echipă care nu s-a întărit vara aceasta. Suspiciunile au devenit şi mai relevante pe finalul primei reprize, când Ghenadie Orbu a ratat un penalti pentru FC Dacia.

Carauş, omul meciului

La pauză, Dobrovolski a făcut modificări în echipa sa: Vasile Carauş a intrat în locul lui Orbu, Guira – Sali şi Krkotici – Stepanovici. „Rezerva” Carauş a centrat perfect în careul oaspeţilor şi… mijlocaşul Barakoev a trimis cu capul în propria poartă (77). Peste şapte minute, elevii lui Dobrik au egalat prin Vasili Pavlov care a fructificat dintr-o centrare a lui Krkotici. Golul victoriei a fost marcat de nou-venitul Cairo Andrade (84), primind o pasă perfectă de la acelaşi Carauş, jucătorul-cheie al meciului. La rândul său, Andrade poate fi o certitudine pentru cupele europene şi campionatul intern.

Curăţenie la FC Dacia

Dobrovolski a fost mulţumit de rezultat, dar a criticat o serie de jucători care, în opinia sa, fac figuraţie în teren. „Nu mă aşteptam să revenim. Meciul acesta mi-a dat nişte răspunsuri. Şi aici mă refer la fotbaliştii pe care pot miza. Am văzut cine îşi ia în serios meseria. Dacă aş fi avut posibilitatea să mai fac două schimbări, le-aş fi făcut. Eu le-am oferit şansa de a juca unor fotbalişti, însă ei m-au dezamăgit”, a tunat Dobrovolski.

Printre cei vizaţi de Dobrik pare a fi în primul rând Orbu. Acesta a avut o evoluţie ştearsă în meciul cu Celje, fiind eliminat la câteva minute după ce intrase în teren. Iar în meciul cu FC Zimbru, a ratat un penalti. Se pare că Sali, Stepanovici, Chiciuc sau Lapuşenko au zile numărate la FC Dacia.

„Căutaţi blaturi în altă parte”

Antrenorul „dacilor” a ţinut să le dea o replică şi celor care spun că partida dintre cele două echipe ar fi fost un blat ordinar. „FC Dacia nu consimte asemenea lucruri. Dacă pe viitor se va întâmpla aşa ceva, adică meciuri trucate, nu voi mai fi pe banca tehnică. Căutaţi în altă parte blaturi, deja ştiu unde…”, a punctat acesta.

„Dacii” şi „Zimbrii”, împreună în turul trei al EL

FC Dacia și FC Zimbru vor juca joi, 26 iulie, în manșa secundă a turului doi preliminar al EL cu Elfsborg, respectiv Young Boys. FC Dacia a câştigat la Chişinău partida tur cu Elfsborg, scor 1-0. În cazul în care va elimina echipa din Suedia, în turul trei preliminar va da piept cu danezii de la Horsens.

La rândul lor, cei de la FC Zimbru au pierdut cu 0-1 partida de la Berna contra echipei Young Boys. Totodată, speră că în meciul de la Chişinău vor răsturna situaţia şi se vor califica mai departe. Dacă vor trece în dublă manşă de Young Boys, în turul trei ar putea întâlni o veche cunoştinţă de-a „dacilor”, Kalmar din Suedia. Pentru asta, FC Zimbru trebuie să treacă de Young Boys, iar Kalmar, de croaţii de la NK Osojek.

Surpriza FC Milsami

Câştigătoarea Cupei şi Supercupei Moldovei, FC Milsami, a înregistrat două victorii în Divizia Naţională. Ultima victimă a acesteia fost FC Nistru, de care a trecut cu 2-0. Echipei lui Sergiu Cleşcenco îi merge bine nu numai în campionatul intern, ci şi în EL. Orheienii, cu un buget de circa un milion de euro pe an, au trecut pe stadionul din Orhei de kazahii de la Aktobe, echipă cu un buget de 12 milioane de euro. Elevii lui Cleşcenco au început mai prost partida, fiind conduşi din minutul opt. Se părea că Aktobe, la care evoluează şi internaţionalul moldovean Serghei Covalciuc, va câştiga la pas. Însă Gheorghe Boghiu a egalat în minutul 16. Orheienii şi-au mărit avantajul în minutul 33, printr-un gol marcat de fundaşul Welligton.

Imediat după pauză, Boghiu şi-a mai trecut o dată numele pe tabela marcatorilor, stabilind scorul de 3-1. Kazahii au profitat de euforia celor de la Milsami şi au redus din diferenţă în minutul 56. Cleşcenco şi-a dat seama târziu de pericol şi a mutat rapid. L-a scos pe mijlocaşul Stoleru şi l-a introdus pe stoperul Nurudeen. O altă schimbare inspirată a fost înlocuirea lui Ellias cu Cornel Gheţi. Anume Gheţi a marcat pentru 4-2 în minutul 87. FC Milsami poate visa cu ochii deschişi la turul trei preliminar. Dacă va trece de Aktobe, în turul trei al EL îi va întâlni pe belgienii de la KRC Genk.

FC Sheriff, pe primul loc

După 5-0 în prima etapă cu FC Costuleni, FC Sheriff a câştigat-o la scor, 4-1, şi pe FC Academia. Milan Milanovici a trimis în teren cu Academia o echipă formată din rezerve de lux, inclusiv golgheterul de anul trecut, Balima, şi stoperul Roamba. Cheptine, Igor Dima, Pesic şi Balima au marcat golurile victoriei. FC Sheriff are un moral bun pentru partida de astăzi cu armenii de la Ulisses. În meciul tur de la Erevan, „viespile” au câştigat cu 1-0 printr-un gol marcat de Gheorghiev.

Vinerea trecută la Nyon, Elveţia, a avut tragerea la sorţi pentru stabilirea turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Dacă vor trece de Ulisses, tiraspolenii vor întâlni câştigătoarea perechii PFC Ludogorets (Bulgaria) sau Dinamo Zagreb (Croaţia). În meciul tur, cele două potenţiale adversare ale FC Sheriff au jucat la egalitate, 1-1. FC Sheriff a mai jucat în turul trei preliminar cu Dinamo Zagreb. A învins FC Sheriff după loviturile de la 11 metri (2010).