Campioana Europei, pusă la respect de Tottenham

LIGA CAMPIONILOR //

Campioana Europei, Inter Milano, a pierdut marţi seara în faţa englezilor de la Tottenham. În tur, Inter-Bale a fost 4-3. Pe White Hart Lane, galezul n-a marcat, dar a fost decisiv, iar Tottenham s-a impus cu 3-1.

Mourinho îl considera cel mai bun fundaş din lume. După două meciuri cu Tottenham, cota lui Maicon a scăzut vertiginos. Din cauza lui Bale. Galezul a fost din nou omul meciului, la fel ca în tur, când a reuşit un hattrick pe Meazza. Acum a avut două pase decisive. La fel ca în tur, totul s-a jucat pe benzi. S-a văzut şi geniul lui van der Vaart, absent pe Meazza din cauza unei accidentări.

De altfel, olandezul a anticipat desfăşurarea ostilităţilor într-un schimb de replici cu conaţionalul Sneijder, via Twitter. „V-am văzut apărarea la Milano. Semăna cu un caşcaval cu găuri destul de mari. O să vă marchez din toate poziţiile”, i-a transmis van der Vaart prietenului său. Şi s-a ţinut de cuvânt, după doar 18 minute, când l-a învins pe Castellazzi.

Repriza a doua a curs după acelaşi scenariu, cu Bale de neoprit. În minutul 53, a mai făcut o cursă incredibilă pe stânga, apoi i-a pasat în faţa porţii lui Crouch, pentru o formalitate. Pe final, l-a servit decisiv şi pe Pavlyuchenko (89). Reuşita lui Eto’o (81) a contat doar pentru camerunez, golgheter în Ligă cu şapte goluri.

Realul lui Mourinho, aproape de prima înfrângere

Real Madrid nu a reuşit miercuri prima victorie pe San Siro, scoţând doar o remiză in-extremis, în minutele de prelungiri, în faţa Milanului (2-2), după un meci pe care l-au controlat cu autoritate.

Pe San Siro, Mourinho a avut războiul său personal cu fanii Milanului. A primit lasere în ochi, dar s-a răzbunat arătându-le trei degete. O reamintire a triplei istorice pe care a reuşit-o în sezonul trecut cu rivala Inter. Deşi Inzaghi a fost la un pas să-i producă prima înfrângere după 14 meciuri pe banca Realului, salvatorii portughezului au fost doi elevi pe care nu i-a prea agreat. În prelungiri, somnolentul Benzema a pasat magistral, iar hulitul Pedro Leon a reuşit golul egalizator. Golul a însemnat însă pentru madrileni mai mult decât punctul care i-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Reuşita lui Pedro Leon a fost prima a unui jucător spaniol în cupele europene după 34 de goluri, dar şi prima de la începutul acestui sezon, în toate competiţiile, lista marcatorilor fiind acaparată până în prezent de Ronaldo, Higuain, Di Maria, Ozil, Carvalho şi Benzema.

Tot aseară, Gonzalo Higuain a intrat în istorie înscriind golul cu numărul 700 pentru Real Madrid în Cupa Campionilor+Liga Campionilor. Însă gruparea blanco nu a reuşit să protejeze şi recordul golgheterului său all-time, Raul Gonzales (69 de goluri), care a fost depăşit de italianul Filippo Inzaghi (37 de ani) cu cele două puncte de aseară.

Inzaghi, cel mai bun marcator din istoria cupelor europene!

La 37 de ani, Pippo Inzaghi a rămas un atacant incredibil. Acesta a reuşit o dublă cu care a ajuns pe primul loc în clasamentul golgheterilor all-time din cupele europene, cu 70 de goluri. „Din partea mea, Milan să bage şi zece atacanţi, numai să nu joace Inzaghi pentru că altfel va fi ceva mai complicat”, spunea Mourinho la meciul de la Madrid. Ştia ceva portughezul. Doar că sperietura a tras-o miercuri seara. Realul controla partida şi avea 1-0 după reuşita istorică a lui Higuain. Milanul însă a renăscut ca pasărea Phoenix graţie veteranului Inzaghi, aruncat la disperare pe teren de Allegri, în minutul 59. În 20 de minute a fost la un pas să-i producă lui Mourinho primul eşec! Şi în stilu-i caracteristic! O reluare din trei metri cu capul, cu Iker pe jos (68), apoi o reuşită din ofsaid (78). Cu dubla din partida cu Real l-a depăşit pe Raul în fruntea clasamentului marcatorilor din cupele europene (70), depăşindu-l pe Gerd Müller, chiar de ziua acestuia!

70 de goluri în 112 meciuri are Inzaghi în cupele europene marcate pentru Parma, Juventus şi Milan
Cârţu: „Poate diferenţa este prea mare, dar scorul este ruşinos”

Campioana României, CFR Cluj, a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), de formaţia germană Bayern Munchen, în etapa a IV-a a grupei E a LC, germanii asigurându-şi calificarea în optimile competiţiei în urma acestui rezultat.
Antrenorul lui CFR, Sorin Cârţu, a declarat că a fost un rezultat ruşinos pentru echipa pe care o conduce. „Nu putem s-o dăm pe noroc. Poate scorul e prea dur, oricum victoria lor e meritată. Poate diferenţa este prea mare, dar scorul este ruşinos, am pierdut la o diferenţă mare. Am făcut o primă repriză foarte slabă. S-a văzut aceeaşi meteahnă, a ratărilor. În prima repriză, nu s-a jucat nimic din ce am discutat.

E o diferenţă mare între noi şi ei, vă daţi seama ce s-ar fi întâmplat dacă erau toţi… Mai sunt două jocuri, să vedem ce şanse. Nu ştiu dacă merităm să ne calificăm, la cum am arătat în prima repriză. După pauză, am avut 25 de minute extraordinare, dar n-am marcat. Eram şi eu surprins de întoarcerea de 180 de grade a echipei. Apoi a venit golul trei şi nu mai aveam ce mai spera”, a spus antrenorul lui CFR.