Barcelona vrea să fie din nou regina Europei

Lyon, Bordeaux, Man United, Arsenal, Barcelona, ŢSKA, Bayern şi Inter sunt cele opt echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Barcelona este singura echipă din Spania care merge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Regina Europei avea de îndeplinit o simplă formalitate în disputa de pe Camp Nou contra Stuttgart-ului, având în vedere că în Germania scorul fusese 1-1. Pentru toată lumea era evident că singura problemă este cea a scorului.
Trupa blau-grana a etalat un fotbal total. Catalanii au deschis scorul prin Messi. Puştiul Pedro a punctat repede ca, ulterior, Messi să-şi desăvârşească opera după o oră de joc. Un alt tânăr, Bojan, a pus bomboana pe coliva nemţilor pentru un 4-0 sec.

Campionii de la Bordeaux au tranşat soarta calificării în minutul 5 prin Gourcuff. Fostul „diavol” a executat perfect o lovitură liberă, punând grecii în faţa unei misiuni imposibile: să înscrie de două ori pentru a merge în sferturi. Francezii lui Blanc au oprit motoarele şi le-au permis adversarilor să egaleze prin Mitroglou. Elenii au început din nou să creadă că pot răsturna rezultatul. Francezii însă au punctat pentru 2-1.

Magicianul Mourinho

Mourinho a dat lovitura pe terenul lui Chelsea! Inter a câştigat cu 1-0 şi s-a calificat în sferturi. Pe teren propriu, Inter s-a impus cu 2-1. Pentru englezi era suficient un 1-0 ca patronul nerazzurrilor, Massimo Moratti, să se vadă încă o dată eliminat din cursa pentru titlul de regină a Europei. Singurul om care a arătat de la bun început o linişte extraordinară – fără nicio urmă de presiune – a fost portughezul Jose Mourinho. Pentru „The Special One”, meciul respectiv era o partidă deosebită. El a revenit pe Stamford Bridge, unde a câştigat cu Chelsea două titluri. Înainte de meci, el a declarat: „Eu nu am pierdut nicio dată pe Stamford Bridge. Aşa va fi şi acum”.

„Tu vei da gol!”

Inter a fost perfect aşezată în teren; a avut un joc sigur în apărare şi a operat numeroase contraatacuri. Mourinho l-a titularizat pe Samuel Eto’o, comunicându-i mesajul: „Tu vei da gol”. Parcă l-a băgat în transă pe fostul vârf al Barcelonei, deoarece Inter a dat lovitura tocmai prin golul africanului.

Carlo Ancelotti a primit o nouă palmă din partea portughezului, pentru că l-a bătut pentru a şasea oară în opt meciuri. Şi pentru ca umilinţa să fie deplină, Chelsea a terminat în zece. Drogba a fost eliminat aiurea de germanul Stark după un teatru ieftin al lui Motta.

ŢSKA a demarat spre sferturi cu Honda!

ŢSKA Moscova a devenit un nou star în Champions League după ce a eliminat-o pe Sevilla, scor 2-1 (1-1 în tur). Europa l-a descoperit pe urmaşul lui Nakata. Japonezul Keisuke Honda a fost jucătorul returului cu FC Sevilla. Ruşii au plătit la finele anului trecut 6 milioane de euro pe transferul acestuia de la modesta echipă olandeză Venlo şi au câştigat pariul.

Poreclit „Împăratul”, mijlocaşul de 23 de ani a înclinat balanţa. Pasă la golul lui Necid şi o reuşită din lovitură liberă, un şut care i-a dat palmele peste cap lui Palop. „Honda nici nu dorea să bată. Credea că va şuta Ignaşevici. I-am spus să încerce, pentru că ştiam că trage tare. Am avut noroc că l-am convins, deşi nu-mi imaginam că va marca”, povesteşte chilianul Mark Gonzalez culisele fazei din minutul 55.

17 ani au trecut de la precedenta accedere a clubului ŢSKA în sferturile ligii. În 1993, această formaţie s-a calificat în faza celor două grupe de patru echipe