APSM: Ion Luchianov – cel mai bun sportiv moldovean în 2009

Atletul Ion Luchianov, care a devenit anul acesta campion mondial la Universiada din Belgrad, Serbia, a fost desemnat de Asociaţia Presei Sportive din Moldova (APSM) cel mai bun sportiv moldovean în 2009.

Luchianov a acumulat 369 de puncte şi l-a depăşit pe cel de-al doilea clasat – Marcel Trudov (13 puncte). Judocanul Marcel Trudov a câştigat medalia de bronz la Campionatul Europei. Pe podium a mai urcat boxerul Victor Cotiujanschi, medaliat cu argint la Cupa preşedintelui AIBA. Acesta a acumulat 318 de puncte. Halterofila Cristina Iovu s-a plasat pe locul 4 ( 249 de puncte), biatlonista Natalia Levcencova – pe locul 5 (165 de puncte), atleta Zalina Marghiev – pe locul 6 (157 de puncte), ciclistul Aleksandr Pliuşkin – pe locul 7 (131 de puncte), halterofilul Igor Grabucea – pe locul 8 (120 de puncte), kickboxerul Eugen Musalimov – pe locul 9 (92 de puncte) şi judocanul Valeriu Duminică – pe locul 10 (64 de puncte).

Antrenorul lotului de box al R. Moldova Petru Caduc a fost desemnat cel mai bun tehnician (89 de puncte). Pe locul doi  s-a clasat antrenorul lui FC Sheriff, Leonid Kuciuk (39 de puncte), iar pe trei – Vasile Luca(32 de puncte).

FC Sheriff a fost desemnată cea mai bună echipă în 2009 cu 104 puncte acumulate. Echipa de rugby s-a clasat pe locul doi (84 de puncte), iar echipa de baschet de veterani – pe trei (25 de puncte).

Laureaţii au fost desemnaţi de 46 de ziarişti, membri ai APSM. Aceasta va organiza, la 24 decembrie a.c., Gala Laureaţilor, unde sportivii menţionaţi vor primi distincţii.