„Dacii” s-au detaşat în fruntea clasamentului Diviziei Naţionale

FC Dacia a câştigat cu 2-1 meciul din deplasare cu nou-promovata FC Costuleni şi s-a detaşat la trei puncte în fruntea clasamentului Diviziei Naţionale. Echipa lui Igor Dobrovolski vrea să oprească hegemonia FC Sheriff şi trage din greu pentru primul titlu de campioană din istoria clubului.

„Lupii galbeni” nu i-au avut în teren pe Ghenadie Orbu, Andrei Cojocari, Stankovski şi Sakey şi acest lucru s-a văzut imediat. Gazdele au deschis scorul în minutul 19, din penalty, iar „dacii” deja începeau să aibă frisoane. Totuşi aceştia şi-au revenit repede după golul primit şi au reuşit să egaleze prin Korgalidze (min. 25) care a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri. După pauză, jucătorii FC Dacia au marcat golul doi prin Sergiu Namaşco (min. 65). Chiar dacă au mai avut ocazii de a marca, liderii Diviziei Naţionale nu au reuşit.
Peste o etapă, FC Dacia va juca în deplasare cu campioana FC Sheriff. Elevii lui Dobrovolski nu au câştigat niciodată la Tiraspol, dar vor să o facă pe 20 noiembrie, în premieră. Pentru a rămâne în fruntea clasamentului, „lupii galbeni” s-ar mulţumi şi cu un rezultat de egalitate.

În celelalte meciuri ale etapei a XV-a s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Zimbru – FC Găgăuzia 1-0; Sf. Gheorghe – FC Milsami 0-4; FC Rapid – Iskra 0-0; FC Dinamo – FC Tiraspol 0-3 şi FC Academia UTM – FC Nistru 1-0.

În clasamentul Diviziei Naţionale, conduce FC Dacia – 33 puncte, FC Olimpia – 31, FC Sheriff – 30, Iskra – 30, FC Milsami – 29, FCZimbru – 27, FC Academia UTM – 23, FC Rapid – 22, FC Tiraspol – 16, FC Nistru şi FC Dinamo câte 11 puncte. FC Costuleni şi FC Găgăuzia împart locurile 12 şi 13 cu câte 8 puncte. Lanterna roşie este Sf. Gheorghe Suruceni care a acumulat 6 puncte în primele 15 etape. (V.H.)