„Calificarea era compromisă de la tragerea la sorţi!”

Şahtior a pierdut cu 1-5 partida cu FC Barcelona şi are şanse minime de a prinde semifinalele Ligii Campionilor
Şahtiorul lui Mircea Lucescu şi Alexandru Spiridon a pierdut la scor pe Camp Nou, iar Mircea Lucescu spune că e greu să se mai gândească la calificare. Il Luce crede că soarta calificării a fost decisă încă de la tragerea la sorţi.

„A mers foarte bine totul, ce să spun. Le-am dat posibilitatea să câştige acest meci. Era foarte dificil să ne gândim că putem să ne calificăm. Am putut să marcăm în minutul 1, dar apoi le-am oferit un cadou incredibil. Barcelona nu te iartă atunci când greşeşti. Apoi am echilibrat meciul, dar sunt jucători tineri şi trebuia să fim mai atenţi. După aceea, din nou le-am oferit un cadou. Cu 2-0 la pauză, Barcelona a abordat repriza a doua cu aplomb. Nu mai avem şanse de calificare. Calificarea era compromisă de la tragerea la sorţi”, a spus Mircea Lucescu.

Pep Guardiola spune că scorul meciului cu Şahtior nu l-a făcut să-şi schimbe impresia foarte bună pe care şi-a făcut-o despre elevii lui Mircea Lucescu şi că va pregăti cu atenţie returul de pe Donbass Arena. „Şahtiorul e condus de un antrenor cu experienţă. Am în continuare respect şi teamă pentru meciul de la Doneţk. Şahtiorul are o super echipă”, a spus şi Guardiola.
Pentru FC Barcelona au marcat Andres Iniesta ‘2, Dani Alves ’24, Gerard Pique ’53, Seydou Keita ’60 şi Xavi Hernandez ’86. Golul formaţiei Şahtior a fost înscris de Iaroslav Rakiţki ’59.

Madrid i-a luat la şuturi pe cei de la Tottenham

Jucătorii lui Mourinho au defilat în manşa tur a sferturilor Ligii Campionilor în faţa lui Tottenham, pe care au spulberat-o cu 4-0. O victorie fără dubii, ţinând cont că „galacticii” au avut o posesie de 72 la sută şi un raport al şuturilor spre poartă de 35-4! „Galacticii” au profitat din plin de avantajul luat prin golul lui Adebayor (4), dar şi de eliminarea lui Crouch (15), reuşind apoi să-şi impună superioritatea pe teren prin pase. Astfel, tabela a început să se încline decisiv în partea gazdelor, mai ales după ce togolezul a realizat „dubla” (57).

Eliminarea lui Chivu a „îngropat-o” pe Inter!

Inter a fost umilită pe propriul teren, de Schalke, care a învins cu 5-2, în turul sferturilor Ligii Campionilor. După ce a eliminat-o pe Bayern în ultimele minute ale optimilor, Inter a fost umilită de o altă echipă germană. Milanezii au fost învinşi cu 5-2 de Schalke după un meci început perfect. Stankovici a deschis scorul pentru gazde în minutul 1 după ce a marcat din voleu de la mijlocul terenului, apoi a respins greşit mingea la faza în care oaspeţii au egalat (17). Milito a readus-o pe Inter în avantaj (34), dar după şase minute, Edu a readus echilibrul pe tabelă în urma unei acţiuni în care l-a depăşit uşor pe Chivu.

În repriza secundă, a început coşmarul lui Inter, care, în decurs de opt minute, a primit două goluri (53 şi 57), iar apoi a rămas în inferioritate numerică, după ce românul a luat cartonaşul roşu. Edu a dat lovitura de graţie şi a marcat al cincilea gol pe „San Siro” (75), lucru pe care Inter nu l-a mai păţit în Liga Campionilor din noiembrie 2003. Atunci, Arsenal învingea la Milano cu 5-1, în faza grupelor.

Chelsea – Manchester United 0-1

În celălalt „sfert”, Manchester United s-a impus la limită pe terenul rivalei Chelsea, graţie golului reuşit de Rooney, în minutul 24. Londonezii s-au jucat cu ocaziile la poarta lui Van der Sar, iar acest lucru poate să-i coste calificarea.